TRZECI KUBEK KAWY. PODRÓŻE Z BIBLIĄ
TUM. Wydawnictwo Wrocławskiej Księgarni Archidiecezjalnej,
Wrocław 2007, ss. 154

„Trzeci kubek kawy” ks. Mariusza Rosika to piętnasta książka w dorobku autora, ale pierwsza całkowicie poświęcona podróżowaniu. Zapiski notowane na marginesach przewodników, na kartkach i biletach lotniczych, w notatnikach, połączyły się w tej książce nie tylko z biblijną wiedzą, ale przede wszystkim z miłością do Biblii. Pokusą wielką, po pierwszym, łapczywym przeczytaniu książki jest sięgnięcie po mapy, rozłożenie ich na środku pokoju i podążanie za autorem.

To książka, która łączy przewodnik z refleksją uważnego podróżnika. Wielki Hemingway zawsze kazał tak pisać, aby czytający mógł zobaczyć to wszystko, co autor widział, wąchał, czego dotykał. W tej książce to wszystko się udało. Piżmo pachnie piżmem. Lód mieni się kryształową bielą. Afrykańska wilgoć rzeczywiście oblepia skórę. Białe mury indyjskiego Taj Mahal wyłaniają się pod zamkniętymi powiekami w taki sposób, jak po długiej wędrówce zza góry wyłania się cel. Wszystko jest prawdziwe. I tylko zdumieniem napawa fakt, że Autor wszystko potrafi połączyć z Biblią, ukazując jednocześnie nie uporczywą, sztuczną z nią symbiozę, ale korzenie, źródło, prapoczątek.

Poszczególne rozdziały nie są stylistycznie jednorodne. Wiele tu osobistych refleksji, czasem długich opisów, wyrażonych w pierwszej osobie wyznań. Intensywne przeżywanie każdej z podróży, zaplanowanej wcześniej z wielką starannością, czynią z tej książki nie przewodnik dla turysty-biblisty, ale ładunek emocji, których możliwość doświadczenia trzeba sobie uświadomić zanim wybierzemy się odwiedzić jedno z opisywanych miejsc.

Znając osobę Autora, jego marzenia o podróżowaniu i rozległą wiedzę w wielu dziedzinach, można zaufać każdemu zdaniu, które się w książce znajduje i śmiało, z wielką ufnością podążać za nim jak za doświadczonym przewodnikiem.

Agnieszka Bugała

Polecam świetną i wciągającą lekturę na coraz dłuższe jesienne wieczory: „Trzeci kubek kawy. Podróże z Biblią.” autorstwa ks. Mariusza Rosika. Trudno właściwie jednoznacznie określić tę książkę. Są to na pewno wspomnienia pasjonata - podróżnika, który przemierzył wiele krajów świata na różnych kontynentach. Autor jest jednak człowiekiem otwartego serca, zatem spotkamy na kartach tej książki nie tylko piękne zabytki i odmienne kultury, ale i drugiego człowieka z jego pragnieniem największym - pragnieniem miłości. Czytając "Trzeci kubek kawy" skorzystamy też z ogromnej wiedzy autora. Przede wszystkim biblijnej, która w połączeniu z żywą wiarą piszącego, pozwoli nam spotkać się na kartach tej książki z Bogiem.

Księdza Mariusza Rosika miałem okazję poznać osobiście, ponieważ przez niemal dwa lata był wikariuszem w mojej parafii (należę do służby liturgicznej, stąd z księżmi mam nieustanny kontakt). Bardzo pobożny człowiek, niesamowicie ciepły i sympatyczny w relacjach z innymi ludźmi. Jednocześnie człowiek nauki (obecnie dr hab. i prof. na Papieskim Fakultecie Teologicznym), ogromnej wiedzy i nieprzeciętny kaznodzieja.

Piotr Surowiecki